یامهدی
 
  خانه آخرین مطالب لینک دوستان تماس با ما  

   


اردیبهشت 1401
شن یک دو سه چهار پنج جم
 << <   > >>
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
جستجو

  اقسام صبر   ...

حکمت 55

امیرالمؤمنین:«صبر بر دو قسم است صبر در برابر انجام كار خوبى كه دوست ندارى و صبر بر ترك كار بدى كه دوست داری»

☑در واقع نوع اول اشاره به صبر در برابر مشكلات عبادت است و نوع دوم اشاره به شكيبايى در مقابل ترك معصيت 

❗آنچه بعضى از شارحان گفته اند: نوع اول از نوع دوم سخت تر است، گفتار صحيحى به نظر نمى رسد، زيرا موارد، كاملاً مختلف است; گاه مورد اول مهم تر است و گاه مورد دوم تا اطاعت چه اطاعتى باشد و معصيت چه معصيتى. 

🅾نيز آنچه بعضى ديگر از آنان گفته اند كه صبر در اين دو مورد از دو مقوله و دو ماهيت است آن هم به نظر درست نمى آيد، زيرا صبر به معناى كف نفس و خويشتن دارى و مقاومت در برابر مشكلات است; گاه مشكل انجام طاعتى است و گاه مشكل ترك معصيتى. 

✳بر اين پايه پيمودن راه حق و رسيدن به مقام قرب پروردگار💟و حتى رسيدن به اهداف و مقامات مادى در دنيا راه صاف و هموارى نيست. 

🚸در اين راه سنگلاخ ها، گردنه هاى صعب العبور، پرتگاه ها و حيوانات درنده🐅و دزدان خطرناك وجود دارد. 

🔚اگر صبر و مقاومت انسان كم باشد، با برخورد به اين موانع از راه مى ماند🐎و به مقصد نمى رسد. 

🔴به همين دليل صبر و استقامت مهم ترين وسيله پيروزى انسان در دنيا و آخرت است.

🌹🌲🌲🌴🌵🌾🌱🌵🌴🌳🌳🌹

موضوعات: سیر در نهج البلاغه  لینک ثابت[شنبه 1399-04-21] [ 09:55:00 ب.ظ ]

  سینه عاقل   ...

🌺🌻🌹👈حکمت«6»👉🌹🌻🌺

امیرالمؤمنین:« سینه عاقل گنجینه اسرار اوست، خوشرویى و بشاشت، دام محبت است و تحمل ناراحتى ها گور عیب هاست.»

🖌شرح مختصر

1⃣ انسان عاقل نیز باید اسرارش را در دل خود پنهان دارد، چرا که اسرار او اگر به دست دوست🤝بیفتد گاه سبب ناراحتى😰اوست و اگر به دست دشمن بیفتد ممکن است سبب آبروریزى او شود.به علاوه بعضى از اسرار ممکن است با سرنوشت ملتى🇨🇳ارتباط داشته باشد که اگر بى موقع فاش شود سبب خسارت عظیمى⚠ براى جامعه گردد.

2⃣هر چیزی تأثیری در افراد دارد،اما انسان میتواند با عنصر محبت💖دلهای افراد را جذب کند و یکی از شیوه هایی که پیامبر و ائمه در ترویج اسلام به کار میبردند همین عنصر بوده است.

3⃣هر انسانی🚶عیبی دارد،ولی این عیبها با یک وسیله راحت به گورستان رفته و دفن میشوند،و این وسیله،تحمل ناگواری ها و سختی ها است،چراکه اگر شخصی ناراحتی های خود را فاش کند،از چشم جامعه می افتد.

🌿🌾🍄🌵🌴🌴🌲🌳🍄🌾🌱🍀

موضوعات: سیر در نهج البلاغه  لینک ثابت[جمعه 1399-04-20] [ 08:24:00 ب.ظ ]

  هنگامی که عقل کامل گردد   ...

📎حکمت۷۱

📌نشانه ی کمال عقل
امام(عليه السلام) فرمود: هنگامى كه عقل كامل گردد سخن كم مى شود.

🖌شرح مختصر

👈 اولاً ريشه مفهوم عقل، منع و جلوگيرى است و زانوبند شتر را از اين جهت «عقال» مى گويند كه او را از حركت باز مى دارد و از آنجا كه سخنان سنجيده، كم است و سخنان نسنجيده، بسيار، عقل به انسان مى گويد: بيشتر بينديش و كمتر بگو.

👈 ثانياً مطالبى كه گفتن آن ضرورت دارد نسبت به فضول كلام و سخنان زياد بسيار كمتر است، از اين رو افراد عاقل غالباً خاموش اند و به موقع سخن مى گويند. 

👈ثالثاً انسان عاقل مى داند كه بيشترين و مهم ترين گناهان با زبان انجام مى شود بدين سبب براى محفوظ ماندن از عواقب زيان بار گناه سعى مى كند كمتر سخن بگويد; ولى متاسفانه افرادى را مى بينيم كه دم از ايمان مى زنند و گويى سخنان خود را جزء اعمال خود به حساب نمى آورند; در مجالس از آغاز تا پايان از سخنان لغو و بيهوده يا سخنانى كه آميخته با غيبت، اهانت و تهمت باشد ابا ندارند.

👈رابعاً گفتار زياد، نيروها و انرژى هاى ذخيره انسان را بر باد مى دهد و وقت عزيز او را تلف مى كند و موجب دشمنى ها و عداوت ها مى شود، بنابراين عقل و شرع به ما فرمان مى دهد كه كم بگوئيد و گزيده بگوئيد.

موضوعات: سیر در نهج البلاغه  لینک ثابت [ 08:22:00 ب.ظ ]


  خانه آخرین مطالب لینک دوستان تماس با ما